Jututaja viib kokku eakad ja noored

Katre Liiv. Foto: Andry Padar

Uuringute järgi suureneb maailmas end üksildasena tundvate inimeste arv, kusjuures eriti ohustatud on vanemaealised, kes on olnud varem sotsiaalselt aktiivsed, aga nüüd ühiskonnaelust läbi lõigatud inimesed. Eurobaromeetri (471/2018) uuringu järgi tunneb umbes 2/3 Eesti inimestest, sh vanemaealised, end üksildasena. Üksilduse mõjudena on Punane Rist (2016) välja toonud üksilduse enesetapud, suurenenud depressiooni jm, kusjuures üksildus ning eemalejäetus ning sellest johtuv kurbus ja stress on tervisele kahjulikumad kui suitsetada 15 sigaretti päevas.

Loe lisaks

Lasn, tasAkaaluliikur, külimit, Apple, tulup, airpod, kirn, Facebook, prenner*

Novembri kohtumine Kadriorus Poskas oli nagu kohtumine vana sõbraga, kuigi me tegelikult ju saime kokku alles teist korda. Täna tegime viktoriini nagu plaanitud sai, ja see oli väga meeleolukas.. 80+ klubilised olid ettevalmistanud sõnu vanast ajast ning noored omakorda praeguste noorte sõnu. Kordamööda noored ja vanad neid sõnu küsisid ja ära arvata püüdsid. Me ei selgitanud küll välja võitjaid, ent tagantjärele mõeldes tundub, et 80+ olid nö uue aja asjadega pareminigi kursis kui noored vanaaja sõnade mõistmisega.
Loe lisaks

Tund aega suhtlust on kasulikum kui 10 tabletti

Oktoobri keskpaigas võtsime ette tee Keila lähedale Benita eakate kodusse. Sõitsime sinna neljakesi – Katre, Mari-Liis ning Tallinna Arte Gümnaasiumi 10. klassi poisid Kristjan Pärn ja Kermo Sepp. Noored olid pisut ärevil ning küsisid tee peal palju küsimusi. Kõik küsimused olid väga õigustatud. Teel Benitasse sai ka palju nalja – Kristjan ja Kermo on suurepärased suhtlejad ja ägedad poisid, kes õpivad meditsiini suunaga klassis ning soovivadki oma elu ühel või teisel moel meditsiiniga siduda.

Loe lisaks