Tule jututajaks!

Hei-hei, noor! Jututaja ja Draamateatri näitleja Liisa Saaremäel kutsuvad liituma Jututajaga. Kuula Liisa mälestusi oma vanaema-vanaisaga ja mõtle, millised on Sinu mälestused või miliseid tahaksid luua. Jututaja aitab hoida mälestusi ja luua uusi.

Tee heategu endale ja eakale, tule jututajaks!


Eriolukorra ajal toimub jututamine vaid telefoni teel.
Loe lisaks

Algatus Helista eakale lähedasele!

Algatus Helista eakale lähedasele!
Jututaja ja Peaasi kutsuvad eriolukorra ajal üles helistama eakatele lähedastele!

Kas sa tead, mida su vanaisa või vanaema, isa või ema, vanaonu, naaber, kunagine lemmikõpetaja …. praegu teevad? Kuidas end tunnevad? Millele mõtlevad? Kas neil on süüa, ravimeid ja muud igapäevaseks eluks vajalikku? Aga kas neil on kellegagi rääkida? Üksildus ja ühiskonnaelust eemalejäetus on vanemaealiste seas laialt levinud ka tavaolukorras, kuid sunnitud isolatsioon võimendab seda praegu veelgi.
Loe lisaks

Jututaja viib kokku eakad ja noored

Katre Liiv. Foto: Andry Padar

Uuringute järgi suureneb maailmas end üksildasena tundvate inimeste arv, kusjuures eriti ohustatud on vanemaealised, kes on olnud varem sotsiaalselt aktiivsed, aga nüüd ühiskonnaelust läbi lõigatud inimesed. Eurobaromeetri (471/2018) uuringu järgi tunneb umbes 2/3 Eesti inimestest, sh vanemaealised, end üksildasena. Üksilduse mõjudena on Punane Rist (2016) välja toonud üksilduse enesetapud, suurenenud depressiooni jm, kusjuures üksildus ning eemalejäetus ning sellest johtuv kurbus ja stress on tervisele kahjulikumad kui suitsetada 15 sigaretti päevas.

Loe lisaks

JOHANNA JA HELGI

Helgi ja Johanna, nov 2019. Foto: Katre Liiv

Johanna ja Helgi on kokku saanud ligi 10 korda, viimastel kuudel pea igal nädalavahetusel. Tunnise kokkusaamise jooksul jõuavad nad kaarte taguda, niisama lobiseda, albumeid sirvides lugusid jutustada, järgnevaid kohtumisi plaanida. Nii Helgi kui Johanna näost ja emotsioonidest, nende omavahelisest suhtlemisest kiirgab täielikku rahulolu ja teineteise seltskonna nautimist. Head klappi kinnitab seegi, et novembris isadepäevale eelneval kohtumispäeval sai Johanna just Helgi kaasaantud retseptist inspiratsiooni oma isa üllatamiseks. Inspiratsiooni seetõttu, et maitsed on erinevad ja kala tuli koostisainetest välja jätta, et isa üllatus positiivseks jääks :)

Loe lisaks

Lasn, tasAkaaluliikur, külimit, Apple, tulup, airpod, kirn, Facebook, prenner*

Novembri kohtumine Kadriorus Poskas oli nagu kohtumine vana sõbraga, kuigi me tegelikult ju saime kokku alles teist korda. Täna tegime viktoriini nagu plaanitud sai, ja see oli väga meeleolukas.. 80+ klubilised olid ettevalmistanud sõnu vanast ajast ning noored omakorda praeguste noorte sõnu. Kordamööda noored ja vanad neid sõnu küsisid ja ära arvata püüdsid. Me ei selgitanud küll välja võitjaid, ent tagantjärele mõeldes tundub, et 80+ olid nö uue aja asjadega pareminigi kursis kui noored vanaaja sõnade mõistmisega.
Loe lisaks