Algatus Helista eakale lähedasele! kutsub üles tuge ja seltsi vajavaid eakaid endast teada andma

Foto: Pixabay

Kodanikuühendused MTÜ Jututaja ja Peaasi.ee kutsuvad algatuse Helista eakale lähedasele! raames üles helistama eakatele lähedastele ning endast teada andma eakatel, kes vajavad praegusel kriisiajal emotsionaalset tuge ja seltsi. Algatusega soovitakse pakkuda leevendust eakate sotsiaalsele isoleeritusele ning tuge vaimsele tervisele.

Kui tavapäraselt pakub MTÜ Jututaja kodudes ja hooldekodudes elavatele üksildastele eakatele noori seltsilisi ehk jututajaid, kellega koos aega veeta, siis kriisiajal on vahetud kohtumised asendunud telefonikohtumistega. Uuringud näitavad, et parim ravim üksilduse vastu on suhtlemine ning inimesed soovivad märksa enam suhelda sõprade ja lähedastega, kui nad seda teevad. Samal ajal on üksildus ka kasvav trend nooremate inimeste seas. Sunnitud isolatsioon toob neid vajadusi veel enam esile.

“Mõnusad ja tähendusrikkad vestlused annavad inimesele turvatunde - tunde, et ta on kellelegi vajalik. Seepärast kutsume üles kindlasti helistama oma eakamatele sõpradele, tuttavatele, sugulastele regulaarselt kriisiajal, et hoida nende mõtted eemal eriolukorraga kaasnevalt peamiselt negatiivselt uudisvoolt. Kõnedega saab tuua eaka inimese ellu rohkem igapäevaseid lihtsaid positiivseid teemasid,” selgitas MTÜ Jututaja üks asutajatest Katre Liiv. “Kõigil ei ole kindlasti piisavalt suhtlusvõimalusi, mistõttu ootame endast märku andma meile eakatel, kes soovivad, et neil oleks keegi, kellega aegajalt igapäevastel igapäevastel teemadel vestelda ja üksiolekut unustada,” lisas Liiv.

Vanusest sõltumata on enda vaimse tervise eest hoolitsemine oluline kogu aeg. Keerulistes olukordades, nagu praegune kriisiolukordki on, võivad erinevad vaimse tervise häired võimenduda või ka esmakordselt ilmneda. “Praegusel ajal on vaimse tervise tugevdamine erakordselt oluline. Lisaks heale unele, füüsilisele aktiivsusele ja regulaarsele toitumisele on positiivne suhtlemine meie vaimse tervise peamiseks alustalaks. Tähtis on, et keegi ei tunneks, et teda on jäetud üksi maha” ütles Peaasi.ee tegevjuht Anna-Kaisa Oidermaa.

Eakad saavad endast teada anda helistades 513 5955 või e-posti aadressil jututaja@jututaja.ee.

Tuge ja nõuandeid vaimse tervise teemadel jagavad Peaasi.ee nõustajad: https://peaasi.ee/kysi-noustajalt/


Lisainfo:

Algatusega Helista eakale lähedasele! saab tutvuda Jututaja kodulehel. Algatus sai hoo sisse märtsi keskpaigas ning seda veavad eest MTÜ Jututaja ja Peaasi.ee.

Algatusele saab saata oma helistamislugusid/pilte/kogemust (nt milliseid tundeid helistamine Sinus tekitas, milliseid eakale lähedasele) sotsiaalmeedias algatuse lehel, aadressil jututaja@jututaja.ee või enda sotsiaalmeedias teemaviidetega #helistaeakale #räägieakaga.

 


Rohkem infot:
Katre Liiv
MTÜ Jututaja asutaja
5076519
katre@jututaja.ee

Anna-Kaisa Oidermaa
Peaasi.ee tegevjuht
5258156
anna-kaisa.oidermaa@peaasi.ee

Eelmine
Algatus Helista eakale lähedasele!
Järgmine
kes on JUTUTAJA ja kuidas jututajaks saada?

Vastused puuduvad

Email again: