Jututaja praktikant Merilin: Eneselegi teadmata tegin jututamise tööd

Merilin Ülem. Foto: Erakogu
Jaanuari lõpus liitus Jututaja meeskonnaga hakkaja praktikant Merilin Ülem. Tema Jututajasse jõudmise lugu oli nii inspireeriv, et tõukas meid temaga suisa pikemat intervjuud tegema. Uurisime tema ootuseid praktikale, kokkupuuteid vanemate inimestega ja muidugi palusime jagada ka üht kuldaväärt  tarkusetera, mida ta endaga kaasas kannab.
Loe lisaks

Aasta jututaja Iris: sel aastal olge teiste inimestega kontaktis!

2020. aasta jututajaks valisid nii meie noored jututajad kui ka Jututaja meeskonna liikmed Iris Trussi. Iris (16) on jututamisega tegelenud 2020. aasta kevadest ja tema sõnul teeb ta seda sellepärast, et see tekitab ainult kõige paremaid emotsioone. Uurisime Iriselt, kuidas ta oma vanavanematega aega veedab ja millised on tema soovid alanud aastaks.
Loe lisaks

Kokkuvõte e-seminarist “Vananemine – õnn või õud?”

Foto: Pixabay
MTÜ Jututaja 10. detsembril korraldatud e-seminaril, kus fookusteemadeks olid üksildus ja Eesti sotsiaalhoolekandepoliitika suunad lähitulevikus, osales 76 inimest. Seminar oli mõeldud kohalike omavalitsuste sotsiaalosakondadele ning hooldekodudele juhtidele ning sotsaaltöötajatele üle Eesti.
Loe lisaks

Kandideeri meile vabatahtlikuks kommunikatsioonispetsialistiks!

Jututaja kasv on meid pannud otsima omale abiks tarmukat kommunikatsiooni asjatundjat. Pakume ainulaadset võimalust olla osa ühe erilise ning ühiskonda muutva algatuse arengust ja arendamisest. Meil on innukas, motiveeritud ja toetav väike meeskond, kuhu Sind väga kaasamõtlejaks ja -tegutsejaks ootame.

Loe lisaks

Tule jututajaks!

Hei-hei, noor! Jututaja ja Draamateatri näitleja Liisa Saaremäel kutsuvad liituma Jututajaga. Kuula Liisa mälestusi oma vanaema-vanaisaga ja mõtle, millised on Sinu mälestused või miliseid tahaksid luua. Jututaja aitab hoida mälestusi ja luua uusi.

Tee heategu endale ja eakale, tule jututajaks!


Eriolukorra ajal toimub jututamine vaid telefoni teel.
Loe lisaks

Algatus Helista eakale lähedasele!

Algatus Helista eakale lähedasele!
Jututaja ja Peaasi kutsuvad eriolukorra ajal üles helistama eakatele lähedastele!

Kas sa tead, mida su vanaisa või vanaema, isa või ema, vanaonu, naaber, kunagine lemmikõpetaja …. praegu teevad? Kuidas end tunnevad? Millele mõtlevad? Kas neil on süüa, ravimeid ja muud igapäevaseks eluks vajalikku? Aga kas neil on kellegagi rääkida? Üksildus ja ühiskonnaelust eemalejäetus on vanemaealiste seas laialt levinud ka tavaolukorras, kuid sunnitud isolatsioon võimendab seda praegu veelgi.
Loe lisaks

Jututaja otsib projektijuhti 

Jututaja otsib osalise ajaga projektijuhti, kelle tööst kõige suurema osa moodustavad läbirääkimised ja arutelud nii kohalike omavalitsustega, hooldekodudega, eakatega, noortega ja teiste meie huvi- ja sidusrühmadega. 

Aga Sa aitad meil ka korraldada koolitusi ja teisi üritusi ning mõtled kaasa ja panustad jooksvates 
tegemistes ning Jututaja arenguküsimustes.

Kui eelnev kõnetas ning lisaks tunned, et Sul on usku sellesse, et vanus ei loe ning ühtlasi tahet seda uskumist ühiskonnas kasvatada, siis saada meile oma CV ja motivatsioonikiri aadressil jututaja@jututaja.ee.

Lisainfo: Katre Liiv, 5076519, katre@jututaja.ee
Loe lisaks

Jututaja viib kokku eakad ja noored

Katre Liiv. Foto: Andry Padar

Uuringute järgi suureneb maailmas end üksildasena tundvate inimeste arv, kusjuures eriti ohustatud on vanemaealised, kes on olnud varem sotsiaalselt aktiivsed, aga nüüd ühiskonnaelust läbi lõigatud inimesed. Eurobaromeetri (471/2018) uuringu järgi tunneb umbes 2/3 Eesti inimestest, sh vanemaealised, end üksildasena. Üksilduse mõjudena on Punane Rist (2016) välja toonud üksilduse enesetapud, suurenenud depressiooni jm, kusjuures üksildus ning eemalejäetus ning sellest johtuv kurbus ja stress on tervisele kahjulikumad kui suitsetada 15 sigaretti päevas.

Loe lisaks

JOHANNA JA HELGI

Helgi ja Johanna, nov 2019. Foto: Katre Liiv

Johanna ja Helgi on kokku saanud ligi 10 korda, viimastel kuudel pea igal nädalavahetusel. Tunnise kokkusaamise jooksul jõuavad nad kaarte taguda, niisama lobiseda, albumeid sirvides lugusid jutustada, järgnevaid kohtumisi plaanida. Nii Helgi kui Johanna näost ja emotsioonidest, nende omavahelisest suhtlemisest kiirgab täielikku rahulolu ja teineteise seltskonna nautimist. Head klappi kinnitab seegi, et novembris isadepäevale eelneval kohtumispäeval sai Johanna just Helgi kaasaantud retseptist inspiratsiooni oma isa üllatamiseks. Inspiratsiooni seetõttu, et maitsed on erinevad ja kala tuli koostisainetest välja jätta, et isa üllatus positiivseks jääks :)

Loe lisaks

Lasn, tasAkaaluliikur, külimit, Apple, tulup, airpod, kirn, Facebook, prenner*

Novembri kohtumine Kadriorus Poskas oli nagu kohtumine vana sõbraga, kuigi me tegelikult ju saime kokku alles teist korda. Täna tegime viktoriini nagu plaanitud sai, ja see oli väga meeleolukas.. 80+ klubilised olid ettevalmistanud sõnu vanast ajast ning noored omakorda praeguste noorte sõnu. Kordamööda noored ja vanad neid sõnu küsisid ja ära arvata püüdsid. Me ei selgitanud küll välja võitjaid, ent tagantjärele mõeldes tundub, et 80+ olid nö uue aja asjadega pareminigi kursis kui noored vanaaja sõnade mõistmisega.
Loe lisaks

Tund aega suhtlust on kasulikum kui 10 tabletti

Oktoobri keskpaigas võtsime ette tee Keila lähedale Benita eakate kodusse. Sõitsime sinna neljakesi – Katre, Mari-Liis ning Tallinna Arte Gümnaasiumi 10. klassi poisid Kristjan Pärn ja Kermo Sepp. Noored olid pisut ärevil ning küsisid tee peal palju küsimusi. Kõik küsimused olid väga õigustatud. Teel Benitasse sai ka palju nalja – Kristjan ja Kermo on suurepärased suhtlejad ja ägedad poisid, kes õpivad meditsiini suunaga klassis ning soovivadki oma elu ühel või teisel moel meditsiiniga siduda.

Loe lisaks

Poska prouad

Jutataja Poskas, 15.10.2019. Foto: Katre Liiv

Peale kosutavat suvepuhkust, võtsime septembrikuus ühendust Poska majaga, et leppida kokku aeg, mil Jututaja ja Poska maja liikmetega ühiselt miskit ette võtta. Pidasime plaane nii maja juhiga Heino Hankewitziga, tugiisikute toimkonna juhi Pille Juustiga kui ka 80+ vestlusringi juhendajaga Heljo Tõkkega. Plaanimise tulemusena osalesidki Jututaja Anu ja Katre ning üks Jututaja noortest Anna-Maria 15. oktoobril Poska majas 80+ vestlusringi 10 prouaga. See oli esimene kohtumine sel hooajal.

Algatuseks tutvustasime Jututajat – kes me oleme, mida ja miks me teeme. Saime osa 1,5 tunnisest jutu- ja laulurohkest positiivsust, nalja ja naeru täis seltsitegevusest.

Loe lisaks

Lapsed taas tulla ei saa - lühike aeg, pikk on maa*

Üksildus ei ole üksindus, mille inimene endale vabatahtlikult valib. Üksildus on hingeline tühjus, kvaliteetse suhte puudumine, sotsiaalne isolatsioon. Eurobaromeetri uuringu järgi tunneb 2/3 Eesti inimestest end üksildasena. Üksildus mõjub inimeste vaimsele tervisele laastavalt. Punane Rist on välja toonud üksilduse mõjudena enesetapud, suurenenud depressiooni jms. Üksildus ja sellest johtuv kurbus mõjub tervisele nagu 15 sigareti suitsetamine päevas.
Loe lisaks