JUTUTAJAD

Jututajad on valdavalt 15-26-aastased noored, kes veedavad hea meelega aega eakaga. Näiteks võivad nad koos minna jalutama, mängida malet, lugeda raamatut, poes käia, muusikat teha või lihtsalt vestelda.

Jututaja jaoks on oluline, et eakas tunneks end tema seltsis väga hästi – saaks teha, mida hing ihkab ja ehk sedagi, mida pole mallanud teha.

Jututajad loovad mälestusi ja täidavad unistused.

Kõik jututajad läbivad põhjaliku valikuprotsessi koos intervjuu ning juhtumite lahendamisega. Sõlmime omavahel lepingud, kus olulisel kohal on usaldusväärsus ja ausus. Noored läbivad ka koolituse, mille sisuks on empaatiline suhtlemine, dementsus, vaimse tervise häired ja muu sarnane, millega jututaja võib kokku puutuda.

Jututajad kohtuvad regulaarselt, et jagada jututamiskogemusi, mille kaudu õpime ja oleme aina paremad jututajad. Alla 16- aastastel noortel on jututamiseks vajalik lapsevanema kirjalik nõusolek.

Miks olla jututaja?
Jututamise kogemus on hindamatu – see annab eluks mitu olulist oskust, milleks on näiteks empaatiline kuulamine ning vestlemine. See avardab silmaringi ning aitab, et Sinu ühiskondlik jalajälg oleks samuti sellel sillal, mis ühendab erinevaid põlvkondi. Jututaja noored liituvad meiega, et muuta nii enda kui eakate elu tähendusrikkaks, teha head ning saada unikaalne kogemus.

Jututajate lood

Kui Sa oled 15-26 aastane noor, või ka pisut vanem, ning tunned, et eaka inimesega aegajalt sisukalt aega veeta on just see, mis Sulle huvi pakub, siis uuri lisa jututaja@jututaja.ee või kandideeri jututajaks siin.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Mirell

Jututamine on avardanud mu silmaringi ja näidanud, et side erinevate põlvkondade vahel on oluline, loomulik ja huvitav. Lahe on kuulda eakate esimestest armastustest ja muudest seiklustest.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Meeta

Ma ütleks, et Jututaja on MUHE – oma vahvate ja toredate inimestega, kellel on kusjuures väga hea huumorimeel (nii juhid kui vabatahtlikud), MADALA LÄVEPAKUGA – selle all mõtlen seda, et Jututajaga on lihtne liituda, omavahelised suhted on demokraatlikud ja vahetud, õhkkond on avatud ja positiivne, OMANÄOLINE – noorte ja eakate kokkuviimine on täpselt selline ettevõtmine, mis haarab mu meelest tähelepanu ja mida iga nurga peal kindlasti ei kohta.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Johanna

Minu jaoks on põnev kuulata lugusid ja võrrelda neid tänapäevaga. Peale selle vahetada eaka(te)ga erinevaid nippe ja trikke, rääkida erinevatel teemadel ja näha hoopis teistsugust vaatepunkti, mis avardab ka minu silmaringi. Soovitan jututamisega tegeleda, sest see avardab tohutult mõttemaailma, annab meile, noortele, võimaluse näha elu läbi selle inimese silmade, kes on meist nii palju kauem elanud.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Elina

Mulle meeldivad nende “memuaarid” ja ka niisama jutuvestmised. Hindan väga seda positiivset energiat, mida nad endaga kaasa toovad. Ootan ka erinevaid põnevaid seiklusi.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Rebeka

Pean oluliseks eakate austamist ning nende endast kõrgemale seadmist. Tänapäeval näeb seda kahjuks väga vähe noorte inimeste seas. Loodan olla osa Jututaja laienemisest ning saada uusi kogemusi ning teadmisi selle kaudu. Soovin ka kasvatada endas veel rohkem empaatiavõimet ning austust eakate vastu.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Ester

Tänapäeva ühiskonnas puudub inimestel piisav austus vanemate inimeste suhtes. Käies eakate juures aega veetmas, soovin sellega väljendada oma austust nende inimeste vastu ning luua uued standardid nii oma kogukonnas kui ka üldiselt ühiskonnas. Samuti huvitab mind ajalugu – usun, et jutustades eakatega, saan väga hea pildi sellest, milline oli elu mitmeid aastakümneid tagasi.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Hanna Grete

Eakatega inimestega tahan aega veeta, sest eakatel on rääkida palju põnevaid lugusid ning nad on väga ehedad. Senised kohtumised on kinnitanud mu arvamust, et eakatega kohtumised annavad positiivset energiat ja jõudu. Kindlasti olen parem kuulaja kui enne.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Tauri

Soovin eakate inimestega aega veeta, sest soovin ise teadmisi ja kogemust saada, sest eakad on juba elukogenud inimesed ning neilt annab nii mõndagi õppida. Samas soovin ka neid aidata ning teha nende vanaduspõlv rõõmsamaks.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Eisi

Mulle meeldib kuulata! Nii lihtne see ongi. Kui enda sõpradega tuleb ikka palju ise rääkida ja maad ja ilmad kokku jutustada, siis jututajana lähen pigem eaka vooluga kaasa, tunnetades, mida just tema vajab ning millest rääkida soovib.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Iiris

On tore arutada maailma asjadest laiemalt, kui igapäevamured, leida, et on ka põlvkond vanemate hulgas vaba suhtumisega inimesi ning mässajaid. Vahetame artiklite ja raamatute soovitusi.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Anna-Kristiina

Kartsin algul, et äkki see jututamine on hirmus igav. Et äkki ei leia eakaga ühist keelt. Aga sootuks vastupidi! Seni on väga põnev olnud. Jututamine on lihtne viis, kuidas ise ühiskondlikku ellu panustada ja samas on sellest endal palju võita.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Iiris

Käin eakate juures, sest see toob mu päeva rõõmu ning arendab suhtlemisoskusi. Soovin ka, et eakatel oleks tugisüsteem, millele toetuda, kui üksildus kimbutab.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Ester

Minu liitumine Jututajaga oli üks kiire ja kindlameelne otsus, sest ma teadsin, et vanemate inimestega aja veetmine ja nendega elu üle arutamine on midagi täpselt minule. Ootan huviga eakate lugude ja kogemuste kuulamist ning ühise keele leidmist, parimal juhul uute toredate sõprade saamist!

MINA OLEN JUTUTAJA:

Rasmus

Eakatele tähelepanu pööramine on lihtsalt inimlik. Kasu on ka kahepoolne: lisaks võimalusele aidata vanemaid inimesi ja muuta nende päeva huvitavamaks, saan rakendada eakatelt õpitud väärtusi ja kogemusi ka enda elus.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Maria Elizaveta

See hingestab mind, ma saan teada palju uut ja palju asju ümber mõtestada. See on nagu suur samm enese arendamises ja kindlasti on eakate jaoks see suhtlemine oluline, see annab neile rõõmu ja reipust. See on mõlemapoolne energiavahetus. Need kohtumised annavad võimalusi peatuda elu kiires rütmis ning ka endasse.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Kaisa

Lisaks sellele, mida mina saan eakale pakkuda, on sama tähtis, mida nemad mulle pakuvad. Kõik need lood ja kogemused ja sündmused ja kõik muu, mida nemad on läbi elanud ning näinud, on väga huvitav. Aga kõige olulisem on see, et eakad ei tunneks end üksikuna ja neil oleks olemas keegi, kes nendega räägib, kuulab ja on lihtsalt olemas.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Helina

Eakatega on mõnus suhelda, sest nad on nii toredad ja elukogenud ning oskavad alati õigeid asju öelda.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Villem

Kohtumised äärmiselt jutuka vanainimesega on muutnud mind paremaks kuulajaks. Samuti tunnen, kuidas tasapisi kannatlikumaks muutun. See on omamoodi vaheldus igapäevaelule. Hoopis teine ja värskendav vaatenurk maailmale.

MINA OLEN JUTUTAJA:

Grete Astrid

Grete Astrid

Eakaga vesteldes panustan üksilduse leevendamise eesmärki, aga samas saan ka enda elu rikastada unustamatute mälestustega. Ükski inimene ei tohiks end vanaduspõlves nukrana tunda. Soovin olla hea kuulaja ning omaltpoolt tutvustada tänapäeva elu muutusi. See arendab mõttemaailma ja teeb ka minu päeva tähendusrikkamaks. Kooli kõrvalt on see imeline võimalus sisustada oma aega targalt.

JUTUTAJAGA ON TORE

Vaata ka meie õppevideosid suhtlemisest ja dementsusest.

Vaata, mida arvab jututamisest Karmo ja mida arvab Liisa. 

Vaata, kuidas ära tunda eakate väärkohtlemist.

Võta meiega ühendust!

MTÜ Jututaja

jututaja@jututaja.ee

(+372) 568 30646

Äriregistri kood: 80563958

Swedbank EE892200221071433032